نقش معادن کوچک در رونق اقتصاد

نقش معادن کوچک در رونق اقتصاد
  • 1399-07-28
  • .
مجری طرح رونق تولید، احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس: با ایجاد معادن کوچک به‌راحتی می‌توان در مناطق مختلف سرمایه‌گذاری کرد و برای رونق اقتصادی دست به بومی‌سازی زد. از دیگر ویژگی‌های تمرکز بر معادن کوچک می‌توان به کم بودن مقدار سرمایه‌گذاری و سهل‌الوصول بودن آن اشاره کرد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، معادن کوچک می‌توانند نقش ارزنده‌ای در رشد اشتغال مناطق مختلف کشور ایفا کنند. در واقع یکی از نقطه‌های امیدبخش در ایجاد معادن کوچک ایجاد اشتغال پایدار است. اگر نیازهای اولیه این مناطق رفع شود، خودشکوفایی اتفاق می‌افتد که شروع آن می‌تواند با رونق معادن کوچک‌مقیاس همراه باشد. از آنجایی که کوچک‌مقیاس‌ها راحت‌تر از معادن بزرگ احیا می‌شوند، زمان‌بر نیستند و به زیرساخت‌های زیادی نیز احتیاج ندارند.

 با ایجاد معادن کوچک به‌راحتی می‌توان در مناطق مختلف سرمایه‌گذاری کرد و برای رونق اقتصادی دست به بومی‌سازی زد. از دیگر ویژگی‌های تمرکز بر معادن کوچک می‌توان به کم بودن مقدار سرمایه‌گذاری و سهل‌الوصول بودن آن اشاره کرد. بارها شاهد بوده‌ایم که در روند شکل‌گیری معادن کوچک شغل‌های محلی ایجاد شده و رونق گرفته‌اند. در واقع وقتی معدنی فعال می‌شود، چندین شغل جانبی در کنار آن ایجاد می‌شود و به‌عبارتی می‌توان گفت شغل‌های محلی فعال می‌شوند.

در اهمیت ایجاد امنیت و رونق اشتغال نیز باید گفت وقتی رفت‌وآمدها به یک منطقه افزایش یابد، به‌طور طبیعی نیازهای جدید نیز شکل می‌گیرند و در پی آن امنیت و احساس آرامش بر منطقه حاکم می‌شود. تامین غذای پرسنل، رونق ترابری و حمل‌ونقل همه از مسائلی است که در پی یک فعالیت معدنی ایجاد می‌شوند. معدنکاری علاوه بر رونق اشتغال بر رشد روابط اجتماعی، فرهنگ‌سازی، توسعه روابط خانواده نیز موثر خواهد بود. ضمن اینکه رونق اشتغال می‌تواند از مهاجرت جمعیت جوان به مناطق دیگر هم جلوگیری کند. یکی از مسائلی که موجب اختلافات خانوادگی می‌شود، بروز مشکل مالی است. وقتی مشکل مالی رفع شود، به‌طور قطع خانواده آرام‌تر می‌شود، روابط اجتماعی هم تغییر می‌کند و می‌توان راحت‌تر به نیازهای ثانویه پاسخ داد.

در ادامه می‌توان به شکل‌گیری معدن در مناطق کم‌برخوردار اشاره کرد. فعالیت در این بخش‌ها ضمن اینکه معضل بیکاری را حل می‌کند، به توسعه اقتصادی کشور نیز کمک خواهد کرد؛ به‌طور مثال در سیستان‌وبلوچستان مغازه‌ای دیدم که بسیار پیشرفته بود. وقتی سوال کردم گفتند اینجا در گذشته یک دکه کوچک بوده، اما با فعال شدن معدن توسعه یافته است؛ بر همین اساس شناسایی معادن فعال و غیرفعال در چنین مناطقی از کشور، می‌تواند ظرفیت‌های موجود و مزیت‌های نسبی کشور را فعال کند.

سیدرضا عظیمی - مجری طرح رونق تولید، احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس - صمت