اشتغال ۲ میلیون نفری در طرح های صنعت و معدن

اشتغال ۲ میلیون نفری در طرح های صنعت و معدن
  • 1399-07-28
  • .
برپایه آمارهای معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ۶۸ هزار و ۲۵۲ طرح نیمه‌تمام صنعتی و معدنی در حوزه عملکردی این وزارتخانه در دست اقدام است که تکمیل این طرح‌ها اشتغال یک میلیون و ۹۹۰ هزار نفری را بدنبال خواهد داشت.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، برپایه آمارهای معاونت یادشده، سرمایه‌گذاری ۱۱۱۳ هزار میلیارد تومان برای تکمیل همه این طرح‌ها مورد نیاز است و در این میان، ۱۳ هزار و ۳۱۰ طرح با سرمایه‌گذاری ۱۷۹ هزار میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال ۴۶۸ هزار نفر، پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی داشته‌اند.

همچنین چهار هزار و ۵۶ طرح تاکنون پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی داشته‌اند و این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری ۶۵ هزار میلیارد تومان در دست اجراست و انتظار می‌رود با افتتاح آنها ۱۸۱ هزار نفر مشغول به کار شوند.

برپایه این گزارش، پیشتر «علیرضا هادی» مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد، پروژه‌هایی است که بیش از ۶ ماه از تاریخ توقف آنها گذشته و تاکنون راهکار حل مشکل ۲۸۵ بنگاه جمع آوری شده است.

وی افزود: مهمترین مشکلات شناسایی شده، شامل مشکلات مدیریتی، مالی، تامین مواد اولیه و مشکلات زیرساختی نظیر کاربری زمین، اخذ موافقت زیست محیطی و تامین آب، برق و گاز است که برخی طرح‌ها با بیش از یک مشکل دارند.

به گفته هادی، برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام که سرمایه‌گذاران آنها تمایل به مشارکت یا واگذاری پروژه به سرمایه‌گذاران جدید دارند، سامانه احیای بنگاه‌های راکد طراحی شده که در این سامانه متقاضیان سرمایه‌گذاری جدید می‌توانند واحدهای تملیکی، راکد و یا طرح‌های نیمه تمام که عملیات اجرایی آنها متوقف است، ملاحظه کنند و با بررسی شرایط آنها، از جمله میزان پیشرفت فیزیکی، ارزش دارایی‌ها، نوع فعالیت، میزان تسهیلات دریافتی قبلی، بدهی و غیره، تا نسبت به مشارکت یا خرید بنگاه تصمیم‌گیری کند.

* ایرنا