سهم حداقلی سنگ‌های تزئینی از صادرات

سهم حداقلی سنگ‌های تزئینی از صادرات
  • 1399-07-29
  • .
در ایران سنگ‌های متنوعی ازجمله مرمریت، گرانیت و ماربل وجود داد، اما نتوانسته‌ایم برای صادرات آنطور که شایسته است، عمل کنیم.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، استخراج سنگ و فعالیت روی آن در ایران سابقه ۴ هزارساله دارد. کشور ما دارای ذخایر عظیم و انواع سنگ‌های تزئینی است، به‌نحوی‌که در حال‌ حاضر رتبه چهارم جهان را در زمینه ذخایر سنگ به خود اختصاص داده است.

امروز در کشور ۱۸۰۰ معدن با ۶۰۰۰ کارخانه سنگ‌بری وجود دارد که این رقم نشان‌دهنده توانمندی ما در این حوزه است. به‌این‌ترتیب معادن سنگ در ایران ظرفیت بالایی دارند، اما وقتی پای درددل فعالان این حوزه می‌نشینیم اوضاع جور دیگری است. آنها باور دارند که هرچند ما در این حوزه توانمند هستیم اما تاکنون نتوانسته‌ایم از این مزیت مطلق بهره‌برداری کرده، به فکر رشد صادرات بوده و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.  صمت  درباره اهمیت سنگ و نیازمندی آن به صادرات با فعالان حوزه سنگ کشور گفت‌وگو کرده است.

توسعه اقتصادی با صادرات سنگ

مهدی نبی‌پور، مدیرعامل کنسرسیوم یک شرکت صادراتی مواد معدنی با اشاره به توانمندی‌های کشور در حوزه سنگ گفت: ایران در حوزه سنگ بسیار غنی است؛ تا حدی که ما جزو ۱۰ کشور اول دنیا در این زمینه هستیم. در همین چند سال اخیر واردات ما ۶۶ درصد کاهش پیدا کرده و صادرات‌مان نیز حدود ۱۴ درصد رشد داشته که این امر، وضعیت مناسب ما را در حوزه سنگ نشان می‌دهد.

او تاکید کرد: کشور ما به‌اندازه کافی در حوزه سنگ‌های ساختمانی تنوع دارد، به‌ این‌ ترتیب نیازمند واردات سنگ از خارج کشور نیست. نبی‌پور درباره اهمیت صادرات سنگ اظهار کرد: یکی از عوامل توسعه اقتصادی کشورهای پیشرفته وجود شرکت‌های بزرگ صادراتی در حوزه سنگ است.متاسفانه باوجود اینکه کشور ما از نظر تنوع سنگ در دنیا شناخته‌شده و تولیدکننده بزرگی است، نتوانسته در صادرات جایگاه مناسبی پیدا کند و در این حوزه سهم ناچیزی دارد.به‌این‌ترتیب این صنعت با همه توانمندی‌ها مظلوم واقع‌ شده است.

این فعال معدنی با ابراز تاسف از اینکه ایران در حوزه صادرات سنگ جایگاه شایسته‌ای ندارد، گفت: در حالی‌ که ما در کشور قابلیت‌های خوبی داریم و می‌توانیم در حوزه سنگ بهتر از این عمل کنیم، شرکت‌های ما در بخش‌های متوسط و کوچکی فعالیت می‌کنند. به‌این‌ترتیب هرچند در ایران سنگ‌های متنوعی ازجمله مرمریت، گرانیت و ماربل وجود داد، اما نتوانسته‌ایم برای صادرات آنطور که شایسته است، عمل کنیم.

نبی‌پور با اشاره به دلایل ضعف صادرات سنگ در کشور بیان کرد: از یک‌ طرف تحریم‌ها وجود دارد که مشکلاتی را برای صادرات سنگ ایجاد کرده و از طرف دیگر گاهی کسانی که فعالیت معدنی انجام می‌دهند در آن اندازه نیستند که بتوانند کار صادراتی انجام بدهند.

او تاکید کرد: برنامه ما این است که با حمایت خانه معدن و انجمن سنگ کنسرسیوم صادراتی تشکیل دهیم تا بتوانیم سنگ را صادر کنیم.


توسعه صادرات برای خروج از رکود

حسین کوهستانی، مدیرعامل یک گروه معدنی سنگ در پاسخ به این سوال که امروز شرایط صنعت سنگ به چه صورت است، گفت: ازآنجا که سنگ جدا از کالاهای دیگر نیست، اگر بخواهیم شرایط حوزه سنگ در کشور را بررسی کنیم باید به فعالیت‌های اقتصادی دیگر بنگریم. با این‌ برآورد متوجه می‌شویم که حال و احوال سنگ نه خوب است و نه بد.

این فعال معدنی در ادامه به رکود بازار مسکن اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک ما در مسکن و بازار مصالح ساختمانی دچار رکود شدیدی خواهیم شد. کوهستانی به راهکار برون‌رفت از رکود بازار اشاره و اظهار کرد: باید دست به توسعه صادرات بزنیم، این در حالی است که امروز صادرات در عمل بسیار دشوار و نزدیک به غیرممکن شده است.

او در ادامه از موانع صادراتی در کشور سخن گفت و اظهار کرد: تحریم‌ها یکی از علل جدی کاهش صادرات است.

مسئله دیگر بحث انتقال پول و نقل و انتقالات مالی است. متاسفانه باوجود تحریم‌ها مبادلات بانکی دشوار شده و کار با کندی پیش می‌رود. او در ادامه با اشاره به مشکل بالا بودن هزینه حمل‌ونقل نیز گفت: امروز تعداد کانتینرهایی که حامل سنگ هستند، کاهش یافته است. درواقع شرکت‌های بین‌المللی دریایی بعد از تحریم‌ها مراودات‌شان را با ایران کاهش داده‌اند؛ بنابراین تا زمانی که تحریم‌ها برقرار است نمی‌توانیم ما دیگر ظرفیت سابق را  به‌دست آوریم.

این فعال معدنی درباره لزوم حمایت دولت از تولیدکنندگان و فعالان حوزه سنگ برای شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی گفت: زمانی دولت از صادرکنندگان حمایت می‌کرد، به‌طور مثال قبل از تحریم‌ها به صادرکنندگان جوایز صادراتی تعلق می‌گرفت و از مالیات معاف بودند، اما اکنون باتوجه به شرایط درآمدی دولت این مسئله برعکس شده و یک سری از مشوق‌ها برداشته‌ شده است.

سخن پایانی...

با اینکه ایران جزو کشورهای غنی در حوزه سنگ است و جزو ۱۰ کشور اول تولیدکننده این کالا به‌شمار می‌رود، در صادرات این ماده معدنی سهم ناچیزی دارد؛ به‌عبارتی ایران نتوانسته به جایگاهی که ظرفیت آن را دارد، دست پیدا کند. کارشناسان تحریم‌ها را عامل اصلی این موضوع دانسته و باور دارند شرکت‌های بین‌المللی بعد از اعمال تحریم‌ها مراودات‌شان را با ایران کاهش داده‌اند. ضعف حمایت دولت از فعالان معدنی موضوع دیگری است که از نظر کارشناسان مانع بزرگی برای صادرات سنگ کشور است. آنها باور دارند دولت و مسئولان مربوطه برای توسعه صادرات باید شرایط را تسهیل کنند.

* صمت