رشد سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت و معدن

رشد سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت و معدن
  • 1399-08-28
  • .
استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خوزستان، تهران، اصفهان و آذربایجان‌شرقی به ترتیب رتبه‌های نخست تا پنجم را از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب کسب کردند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب بخش صنعت، معدن و تجارت از ابتدای امسال تا پایان مهر یک میلیارد و ۲۲ میلیون دلار به ثبت رسید که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۷۱ درصدی را نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش، از آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ۷ ماه امسال ۱۰۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی با ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در کل کشور به تصویب رسید که بخش صنعت، معدن و تجارت با ۷۵ مورد سرمایه‌گذاری به حجم یک میلیارد و ۲۰ میلیون دلار، به‌ترتیب سهم ۷۳ درصدی و ۲۷ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در ۷ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد رشد ۳۶ درصدی داشته است.

در دوره مورد بررسی از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری سهم بخش صنعت ۸۴ درصد، معدن ۶.۷ درصد و تجارت ۹.۳ درصد است. از ۷۵ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۲۸ شرکت با ۱۰۰ درصد سهام‌دار خارجی، ۳۹ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۸ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT بوده است.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی در گروه‌های ساخت کک، فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک و ساخت فلزات اساسی بوده است. ۴ کشور نخست از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب آلمان با ۳۴۳ میلیون دلار، چین با ۳۲۲ میلیون دلار، ترکیه با ۹۸.۷ میلیون دلار و هند با ۶۸ میلیون دلار بودند. بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری‌ها توسط کشور افغانستان با ۲۲ مورد بود و کشورهای ترکیه، چین و هند رتبه‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

در این مدت، استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خوزستان، تهران، اصفهان و آذربایجان‌شرقی به ترتیب رتبه‌های نخست تا پنجم را از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب کسب کردند. سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل همه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری برای ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

* صمت