اهمیت توجه به اکتشاف عمقی

اهمیت توجه به اکتشاف عمقی
  • 1399-08-29
  • .
معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان: تاکنون متوسط اکتشاف عمقی در کشور نیم متر بوده، در حالی‌ که این رقم در دنیا تا ۴۰۰ متر گزارش شده است. درباره اینکه چرا ما هنوز به اکتشاف عمقی در کشور توجه نمی‌کنیم باید گفت ما هنوز احساس نیاز نکرده‌ایم و آینده‌نگری چندانی در برنامه‌های خود نداریم.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، هر چه مواد معدنی که در سطح کشور بوده شناسایی شده است؛ به این ترتیب معادن سطحی در کشور یا در حال بهره‌برداری یا رو به اتمام هستند. باتوجه به این مهم انتظار داریم سازمان زمین‌شناسی دست به اکتشافات عمقی بزند.

درباره اهمیت اکتشاف عمقی باید گفت جایی که اکتشاف نشده، دلیل بر این نمی‌شود که بگوییم آنجا معدنی وجود ندارد. شاید در سطح ماده معدنی دیده نشود اما در اعماق همان منطقه می‌توان فلزات باارزش زیادی پیدا کرد. از آنجایی ‌که بیشتر معادن عمقی کشور معادن فلزی مثل سنگ‌آهن، مس و طلا هستن، ارزش آن را دارد که ما به اعماق زمین ورود کنیم.

اهمیت این مسئله باتوجه به نیاز کشور برای رونق بخش معدن دوچندان می‌شود. باتوجه به اینکه نیاز امروز کشور افزایش تولید و کمک به رشد اقتصادی است، افزایش اکتشافات در عمق کشور می‌تواند به این مهم کمک کند. باتوجه به اینکه اکتشاف در سطح دیگر تمام‌ شده، ما باید به سمت اکتشاف در عمق برویم؛ کاری که سال‌ها است در کشورهای توسعه‌یافته انجام می‌شود و مشکلی هم در این زمینه نداشته‌اند.

تاکنون متوسط اکتشاف عمقی در کشور نیم متر بوده، در حالی‌ که این رقم در دنیا تا ۴۰۰ متر گزارش شده است. درباره اینکه چرا ما هنوز به اکتشاف عمقی در کشور توجه نمی‌کنیم باید گفت ما هنوز احساس نیاز نکرده‌ایم و آینده‌نگری چندانی در برنامه‌های خود نداریم. اگر قبل از اتمام منابع به این مهم توجه کنیم که یک روز آنها تمام می‌شوند و باید به‌دنبال جایگزین بگردیم، دیگر در زمان وقوع آن دچار به‌هم‌ریختگی و نگرانی نمی‌شویم.

درباره مطالعات صورت گرفته در استان کردستان و توجهات اخیر به اکتشافات عمقی باید گفت سال ۱۳۹۷ حدود ۷ محدوده امیدبخش طلا و سنگ‌آهن در این منطقه شناسایی ‌شده که نخستین گام برای توجه به اکتشافات عمقی بوده است. امسال قرار است حفاری انجام شود و همچنین مناطق دیگر در این استان موردتوجه قرار بگیرند.

در پایان باید گفت مرحله اکتشاف مرحله‌ای پرریسک است و بخش خصوصی نمی‌تواند در آن ورود کند؛ بنابراین انتظار ما این است که دولت ورود کرده و برای رشد آن هزینه کند. دولت باید به مجموعه‌های مختلف مثل سازمان زمین‌شناسی که برای رشد اکتشافات در کشور تلاش می‌کنند، بودجه پرداخت کند و از آنها حمایت‌های لازم را به عمل آورد.


مهدی مرادی - معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان -صمت