مواد اولیه اقلام واسطه‌ای واحدهای تولیدی ترخیص می‌شوند

مواد اولیه اقلام واسطه‌ای واحدهای تولیدی ترخیص می‌شوند
  • 1399-08-29
  • .
معاون امور صنایع وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت از اقدام فوری برای ترخیص مواد اولیه اقلام واسطه‌ای و اجزای قطعات تجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی خبر داد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، «مهدی صادقی نیارکی» در نشست مشترک با نمایندگانی از انجمن صنایع لوازم خانگی، گفت: با اقدام فوری وزارت صنعت و بانک مرکزی برای ترخیص مواد اولیه، ماشین‌آلات و اجزاء قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی از گمرکات کشور پس از مصوبه اخیر ستاد اقتصادی دولت، ردیف‌های تعرفه مربوط به مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای، ماشین‌آلات و تجهیزات از سوی وزارت صنعت به گمرک اعلام و روند ترخیص کالاهای معطل مانده در گمرک تسهیل شد.

وی تصریح کرد: تامین و تخصیص موثر ارز برای ترخیص مواد اولیه و ضروری واحدهای تولیدی در اولویت قرار گرفته است که با اجرای این سیاست روند تولید در بخش‌های مختلف صنعتی با دغدغه کمتری ادامه خواهد داشت.

معاون امور صنایع وزارت صنعت از ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضا ورق‌های فولادی که مهمترین دغدغه تولیدکنندگان لوازم خانگی بود، خبرداد و گفت: با بررسی وضعیت متقاضیان دریافت ورق‌های فولادی و شناسایی واحدهای فعال دارای مجوز، اصلاح عرضه و تقاضای این محصولات با رویکرد شفاف سازی و تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در دستور کار قرار گرفت.

در این نشست اعضا انجمن صنایع لوازم خانگی نیز با اشاره به دغدغه‌های توسعه تولید لوازم خانگی، خواستار رفع مشکلات پیوستن به سامانه جامع تجارت و همچنین تسریع در ترخیص مواد اولیه مورد نیاز این صنعت از گمرک شد.

همچنین اعضا این انجمن شفافیت در روند عرضه ورق‌های فلزی، با اولویت مصرف کننده واقعی را مورد تاکید قرار دادند و خواستار اتخاذ تدابیری برای افزایش سقف اعتبارات مالی به صنایع کشور شدند.

برپایه این گزارش، «علیرضا رزم حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سرعت بخشی درفرآیند ترخیص کالاها، ۲۶ آبان ماه به هرمزگان سفر کرد و این نوید را به مردم داد که روند ترخیص کالاها شدت گرفته و  شاهد تحول عظیم درکاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

طبق اظهارات مسوولان هم اکنون هشت میلیون تن کالای خوراکی، بهداشتی، مواداولیه، صنعتی و کشاورزی در گمرکات کشور در داخل محوطه‎ها و انبارهای بندری و کشتی‌های درصف انتظار تخلیه و منتظر ساماندهی هرچه سریع‌تر هستند که بخشی ازاین کالاها سهم هرمزگان است.

* ایرنا