توسعه اقتصادی از مسیر کارآفرینان می گذرد

توسعه اقتصادی از مسیر کارآفرینان می گذرد
  • 1399-08-29
  • .
موضوع کارآفرینی به دلیل اهمیت در خلق فرصتهای شغلی جدید و رشد و توسعه اقتصادی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته به نحوی که با سرمایه گذاری روی کسب و کارهای نوپا و ایده های نوآورانه مسیر توسعه یافتگی را با شتاب بیشتر دنبال کرده اند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، هفته جهانی کارآفرینی، بزرگترین رویداد هماهنگ برای ترویج کارآفرینی در جهان است که همه ساله درهفته سوم آبان ماه برگزار می شود که امسال در ایران از ۲۶ آبان تا ۲ آذرماه در جریان خواهد بود.

در این رویداد هماهنگ، با تشویق افراد تلاش می‌شود تا نسل جدیدی از کارآفرینان به راه‌اندازی کسب و کار فکر و کسب و کار شخصی خود را آغاز کنند.این رویداد عظیم جهانی می‌تواند باعث ارتقای جایگاه کارآفرینی شود و مشوقی برای راه‌اندازی کسب و کار توسط عموم جامعه باشد.

این رویداد مراسمی برای ارج نهادن به نوآوران و خالقان فرصتهای شغلی و کارآفرینانی است که ایده های خود را جان بخشیده و در مسیر راه اندازی یک کسب و کار قدم برداشته اند تا از این راه رشد اقتصادی کشور خود را تحقق بخشند.

در دنیای امروز بسیاری از جوامع حرکت رو به جلو و پرشتابی را طی کرده تا با ایجاد بسترهای لازم منابع انسانی خود را به دانش و خرد و مهارت آفرینی مولد تجهیز  و با بهره مندی از این توانمندی به سمت رشد و توسعه و تعالی حرکت کنند.

رحیم سرهنگی ـ مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ تقویت اکوسیستم کارآفرینی کشور از طریق بالا بردن گرایش های کارآفرینانه در بین جامعه به ویژه جوانان را از مهمترین اهداف رویدادهای هفته جهانی کارآفرینی نام برده و می گوید: در این راستا برنامه هایی با مشارکت همه ذینفعان با هدف تقویت همکاری بین کارآفرینان،سرمایه گذاران، سیاستگذاران، محققان و نهادهای پشتیبان کارآفرینی در جهت ایجاد و تقویت اکوسیستم های کارآفرینی اجرا می شود که به ایجاد اشتغال، سرعت بخشیدن به نوآوری و رشد اقتصادی منجر خواهد شد.

وی می گوید: امسال با درنظر گرفتن شرایط موجود و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، برنامه ریزی های لازم به عمل آمده و بزرگداشت این هفته از طریق فضای مجازی و به صورت غیرحضوری انجام می شود.

رونمایی از سند توسعه کارآفرینی،رونمایی از باشگاه کارآفرینان نوجوان آنلاین، برگزاری بیش از ۶۰ برنامه ملی آنلاین و ۳۰۰ برنامه مختلف استانی به شکل آنلاین و وبینارهای آموزشی مرتبط نظیر کارآفرینی دیجیتال، ارائه مشاوره های رایگان کارآفرینی و برگزاری کافه های کارآفرینی از جمله برنامه های پیش بینی شده در هفته جهانی کارآفرینی است که سرهنگی به آنها اشاره می کند.

امروز بسیاری از کسب وکارها و فعالیتها شکل تازه ای به خود گرفته است و شیوه های جدید کارآفرینی در حال بروز و ظهور است؛ تجارب کشورهای موفق و توسعه یافته نشان می دهد که سرمایه گذاری قابل توجهی در حوزه کارآفرینی و فعالیتهای نوآورانه صورت گرفته و جریان کارآفرینی در این کشورها تنها به ایجاد فرصتهای شغلی جدید محدود نشده بلکه ایده ها و ساختارهای جدید با استفاده از خلاقیت و نوآوری به تولید ارزش پرداخته اند از این رو با توجه به اهمیت و نقش موثر کارآفرینی در توسعه و با توجه به مشکلات اقتصادی زیادی که هم اکنون با آن مواجه هستیم ضروری است تربیت تحصیلکردگان کارآفرین در سایه تقویت و ترویج فرهنگ کارآفرینی و بسترسازی برای حمایت از جریان کارآفرینی به شکل جدی تر در دستور کار قرار گیرد و افراد مبتکر و نوآور به عنوان کارآفرینان آینده سرمنشا تحولات بزرگ درعرصه های اقتصادی، اجتماعی، تولیدی و خدماتی باشند.

از نگاه بسیاری از کارشناسان توسعه کارآفرینی در ایران نیازمند عزم ملی است که باید مورد توجه همه سازمانها، دستگاهها و نهادهای دولتی و خصوصی قرار گیرد.

در حال حاضر کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کار با مشکلات و محدودیتهایی مواجه هستند که عدم توجه به حل این مشکلات می تواند از عوامل ضد انگیزشی کارآفرینی در کشور تلقی شود.

برپایه این گزارش، قوانین زائد و بروکراسی‌های اداری را شاید بتوان یکی از چالش‌های مهم پیش روی توسعه کارآفرینی دانست که می تواند کارآفرینان را دلسرد و انگیزه کارآفرینی را از آنها بگیرد؛ بر این اساس اصلاح و بازنگری برخی قوانین و مقررات، تامین منابع مالی برای راه اندازی کسب و کار، پذیرفتن ریسک فعالیتهای کارآفرینانه، رفع موانع و بروکراسی های اداری و بهبود محیط کسب و کار برای شروع کارآفرینی از سوی کارآفرینان خلاق و دانش آموختگان امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

* ایسنا