تمایل عراقی‌ها برای همکاری با سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران

تمایل عراقی‌ها برای همکاری با سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران
  • 1399-11-01
  • .
معاون کنسولگری ایران در کربلا: عراقی‌ها تمایل برای همکاری با سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران دارند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، کلانتری در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان، اظهار کرد: اداره استان‌ها در عراق به صورت فدرالی بوده و برخی از موضوعات همچون انتقال پول و مشکلات کلان امنیتی از اختیار استان‌ها خارج و به صورت کلان تصمیم‌گیری می‌شود. مشکلات مربوط به انتقال پول موجود بین تجار ایران و این کشور محسوس بوده و کنسولگری نیز به دنبال برطرف کردن موانع همکاری دو طرف است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در دو شهر کربلا و بابل برای همکاری با ایران و استان زنجان، افزود: زمینه‌های مختلف برای همکاری از جمله همکاری در بخش گلخانه، پرورش ماهی، خدمات فنی و مهندسی، هتلینگ و هتل‌سازی، تامین تجهیزات و مصالح ساختمانی و تامین تجهیزات پزشکی، راه‌سازی، آسفالت‌سازی، جاده‌سازی و نیازهای شهری در شهرداری و ... وجود دارد.

این مسئول با اشاره به تمایل عراقی‌ها برای همکاری با سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران، ادامه داد: شرکت ایران‌ترانسفو برند شناخته شده‌ای نه تنها در عراق، بلکه در کل منطقه بوده و در سال‌های اخیر نیز شرکت‌هایی چون ماد ماشین از استان زنجان و کاله ایران حضور بسیار خوبی در بازار عراق داشته و سهم بازارهای خود را با توجه به ذائقه عراقی‌ها حفظ کرده‌اند.

معاون کنسولگری ایران در کربلا از آمادگی این کنسولگری برای ارائه خدمات مشاوره‌ای، وکیل تخصصی برای عقد قراردادها، شناسایی تجار و معرفی مترجم و در اختیار گذاشتن دفاتر به صورت هفتگی برای حضور شرکت‌های زنجانی و مذاکره با عراقی‌ها خبر داد و گفت: در شهر کربلا و بابل فرصت‌های بسیار زیادی برای همکاری وجود دارد.

کلانتری با بیان اینکه بیشترین و بهترین خرمای عراق در شهر بابل تولید می‌شود، عنوان کرد: استان زنجان می‌تواند در بخش صنایع تکمیلی این محصول حضور فعالی داشته باشد؛ چراکه میزان تولید خرما در این شهر بسیار بالا است.

وی با بیان اینکه کشت فراسرزمینی بابل با زمین‌های کشاورزی مرغوب، ظرفیت بالایی برای همکاری دو طرف دارد، خاطرنشان کرد: همچنین برگزاری نمایشگاه‌ها و ارتباط بیشتر با بخش خصوصی می‌تواند سبب شناسایی و معرفی ظرفیت‌ها شود.

* ایسنا